• Çarşamba 01 Nisan

Yaratıcı Reklam Afişleri Hazırlamak

Bazı püf noktalara dikkat ederek yaratıcı reklam afişleri hazırlayabilir, markanızın mesajlarını hedef kitleye doğru ve etkili bir şekilde iletebilirsiniz...   Tasarım, fikir, yaratıcılık, yetenek ve strateji ister. Günümüzde artan rekabet ve iletişim kanallarının fazlalılığı ile yalnızca  yaratıcı ve dikkat çekici reklam afişleri diğerlerinin arasından sıyrılabiliyor.  Doğru fikri ve stratejiyi bulmaksa bazen zor olabilmektedir. Bazı püf noktaları bilmek, yaratıcı ve satış hedefine uygun bir afiş tasarlamanız konusunda size yardımcı olacaktır.    

1 ) Ürünün Belli Bir Özelliğini Öne Çıkar

  Bu reklam ile hedef kitlenize ne anlatmak istiyorsunuz? Başka bir deyişle bütün olarak ürünü değil, ürünün hangi özelliğini pazarlamak istediğinizi bulun ve onu ön plana çıkarın. Pazarladığınız ürünü benzeri diğer ürünlerden ayıran özelliği ne iyi düşünün ve bu özelliği göstermek için yaratıcı fikirler düşünün. Örneğin şehir merkezine uzak bir özel okulu mu tanıtıyorsunuz, şehrin keşmekeşinden uzak bu nedenle de dikkat dağıtıcı unsurların bulunmadığını ve güvenli olduğunu ön plana çıkarın.  

2) Söyleme, Göster

  Ne anlatmak istediğini söyleme, göster.  Yani sen değil tasarımın konuşsun. Alıcı afişe baktığı gibi hiçbir şeyi okumasına gerek kalmadan fikri anlayabilmeli.    

3) Ölçülerle Oyna

  İStediğin fikri verirken nesneleri olduğundan daha büyük ya da daha küçük göstermekten çekinme. Söylemek istediğin söz basit perspektif oyunlarında yatıyor olabilir. Örneğin Mini Cooper, uygunluğunu ve faydasını vurgulamak için tasarladığı afişte arabaları oldukça minik göstermiştir.  

4) Boş Alanı Kullan

  Tek bir rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir fon alan yaratabilirsiniz. Başka bir deyişle ''Beyaz alanı kullanın.''  

5) Duygulara Seslen

  Tasarladığınız afişin dikkat çekmesini istiyorsanız ele alacağınız konu ile ilgili çarpıcı ve etkileyici fikirler üzerinde düşünebilirsiniz. Örneğin Lowe Çin tarafından tasarlanan reklam afişlerinde dikkatsiz sürücüler tarafından zarar görmüş gerçek insanlar kullanılmış.  

6) Popüler Kültürden Yararlan

  Popüler kültürden referanslar taşıması tasarımınızı daha çekici ve akılda kalıcı kılabilir. Superman'in sembolünü Tablerone çikolata parçasına benzediği afişi örnek olarak gösterebiliriz. ''Filmlerinizin ana parçası - Tablerone''     

7) Tüketicinin Hayatını Nasıl Daha Kolaylaştıracağını Göster

  Tasarımınızda var olan bir sorunun altını çizin ya da bu ürün müşteriye ne gibi bir çözüm sağlıyor, onun hayatını nasıl kolaylaştıracağının üzerinde durun. Yani müşteriye ne sağlayacağınızı gösterin!  

8) İmgeler ile Göz Yanılt

  Perspektifle oynadığınız gibi imgeleri yan yana getirip göz yanıltarak da dikkat çekebilirsiniz. Göz yanıltıcı oyunlardan yararlanan bir afiş yaratıcı görünecektir.  

9) Mesajı Abart

  Vermek istediğiniz mesaj neyse onu abartarak verin. Böylece dikkat çekebilirsiniz.  

10) Tek Bir Güçlü Görsel Yeter

  Reklam dünyasının altın kurallarından biridir. Birçok firma ürününü tanıtmak için tek bir güçlü görsele güvenir.    

12) Metni Öne Çıkar

  Kampanyanızın sloganına güveniyorsanız metni öne çıkaran tasarımlar tercih edin. Özellikle komik reklam metinleri bu tip tasarımlarda çok tercih ediliyor.  

13) Beklenmedik Bir Şey Yap

  Tahmin edilebilirin dışına çıkın. Burada bu olmaz denen, akla gelmeyeni kullanın. Yani şaşırtın!  

14) Hedef Kitleyi Tasarımda Göster

  Müşteriyi tasarımınızın üzerinde somutlaştırın. Hedef kitleyi kampanyalarda göstermek tercih edilen etkili yöntemlerden biridir. Örneğin spor firması için tasarlanan bir afişte üzerlerinde firmanın ürünleri ile spor yapan insanları gösterin.      

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Bitcoin'in Yaratıcısı Nakamoto Kitap Mı Yazıyor

Sonraki

10 Adımda Müşteri Stratejisi Belirlemek