• Cumartesi 29 Şubat

Reklam Sektöründe Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Reklam sektörü bir illüzyondan ibarettir ve yaratıcı, renkli,  eğlenceli bir iş hayatını çağrıştırır. Peki bu eğlenceli dünyaya adım atmadan önce nelere hazırlıklı olmak gerekir? Reklam sektöründe çalışmak isteyenlerin bilmesi gerekenleri 10 adımda açıklayalım.    

1 ) Çalışmak İstediğin Ajansın Türüne Karar Ver

Çalışmayı düşündüğünüz ajans geleneksel, kreatif, dijital ya da sosyal medya ajansı olabilir. Kendi yöneliminizi ve ajansınızın türünü tanımanız gerekir.  

2) Ajans Çalışanlar kendi İşinin Patronudur

Ajanslarda (türü fark etmeksizin) herkes kendi işinin patronudur. Kişi, müşterilerin sözünü geçirmeye çalışması dışında özgürdür.  

3) Reklam ve Sanat Farklı Dallardır

Eğer sanatla uğraşıyor ama ne fark eder, yakın şeyler diyerek reklam da olur diyorsan yanlış yerde olabilirsin. Reklamcılık yaratıcılık ister ve bazen sanat referanslarına rastlandığı olsa da temelde reklamların temel amacı ticaret ve pazarlamadır. Sanat kaygısı asla taşımazlar.  

4) Ajans Üyeleri Birbirine Bağlı Çalışır

Ajanslarda iş kolları birbirine oldukça yakındır ve hepsi bütünün birer parçalarıdır. Yani birinin işinin eksik yapılmış olması işin tamamını etkiler. Yakın işler olduğu için herkes, diğerinin işi hakkında az çok bilgiye de sahiptir bu nedenle kendi işinin sekteye uğramaması açısından ajans çalışanları olabildiğince birbirine bağlı çalışır.  

5) Saatlerce Kafa Patlatacağınız İşler

Bir iş için saatlerce kafa patlatacak, uykusuz kalacak, fazladan mesai yapacaksınız.Ajanslar esnek çalışma saatleriyle de meşhurdur. Ancak uğruna bu kadar çalıştığınız şey aslında sabun köpüğünden ibarettir.    

6) Ne Söylediğin değil, Nasıl Söylediğin Önemlidir

Rekabetin hat safhada olduğu bir sektör olup aynı ürünü pazarlayan birçok firma vardır. Bu nedenle aralarından sıyrılmak için ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz önemlidir.  

7) Fikir Çarpışmaları

Reklam ajanslarında herkesin bir fikri vardır ve hepsi kendine göre çok yaratıcı ve olmazsa olmazdır. Bu nedenle bol bol fikir çarpışmasına maruz kalabilirsiniz.  

8) Muhteşem Fikirleriniz Sandığınız Kadar Muhteşem Olmayabilir

Muhteşem fikirlerinizin beğenilmeme ve çöpü boylama olasılığı yüksektir. Buna alışın ve motivasyonunuzu yüksek tutun. Fikir üretmeye devam edin.  

9) Rahat Giyinme Özgürlüğü

Ajans çalışanı olmanın en büyük avantajlarından biri giyim konusunda özgür olmanızdır. Birçok sektörün aksine ajanslarda rahat kıyafetlerle işe gitme şansına sahip olursunuz.  

10) Mutlaka Staj Yapın

Yolun başındaysanız parayı düşünmeyin, iyi bir ajansta stajyer olarak işe alındığınıza bile sevinebilirsiniz. Devirdaim fazladır. Bu nedenle tecrübeli elemanlar yüksek paralara çalışırken, yeni başlayanlar komik ücretlere çalışabilir.          

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

2018'de Steam Üzerinden En Çok Satın Alınan Oyunlar Hangileri

Sonraki

Dijital Pazarlama Hakkında Yazılmış 10 Kitap Önerisi