• Cumartesi 29 Şubat

Pazarlama Sektöründe Barter Sistemi Nasıl İşliyor?

Reklam ve pazarlama kültürü sürekli dönüşüm yaşayan bir sektör olması sebebi ile dönem dönem farklı akım ve sistemler çıkıyor. Bu sistemler arasında önemsenen ve en fazla uygulananı ise Barter sistemi. Kısaca takas sistemi olarak tanımlanan Barter sistemi; ürün ya da hizmet karşılığında yine ürün ya da hizmet sunmaktır. Paranın icadından önce tüm toplumlarda uygulanan bu sistem günümüzde çok daha gelişmiş bir şekilde hala tüm sektörlerde uygulanmaktadır. Bunun en çarpıcı örneği ise Romanya ve Kuzey İtalya arasında uygulanan parmesan peynirinin paraya alternatif olarak kullanılmasıdır.   Barter sistemini çok daha basit bir örnek ile açıklamak gerekir ise; bir elektrikçi olduğunuzu düşünün ve işyerinizin badanaya ihtiyacı var. Anlaştığınız badanacının dükkanın elektrik sistemlerini yenileme karşılığında badana yaptırabildiğiniz bir sistem olan Barter sistemi; para kullanılmadan işlerin sürekliliğini sağlamaktan başka bir şey değil.  

Günümüzde Barter Sistemi

 

  • 2011 yılından bu yana; Hindistan, Nijerya ve Gana gibi ülkelerin vatandaşları mobil telefon kontörleri karşılığında alışveriş yapabiliyor.
  • Romanya ve Kuzey İtalya bankacılık teminat sistemlerinde parmesan peynirini kullanıyor.
  • Moğolistan, Tibet ve Sibirya gibi ülkeler uluslar arası ticaret sistemleri içerisinde çayı dahil ediyor.
  •  

Barter Sisteminin Dezavantajları Neler

  Barter sistemi paranın kullanılmadığı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem ürün ya da hizmet takasında avantajlı olsa da genellikle ürünlerin lojistik sürecinde birtakım sorunlar açığa çıkabiliyor. Aynı zamanda Barter sistemi herhangi bir vadeli sistem barındırmaması ile taraflar arasında anlaşmazlıklara yol açabiliyor.  

Barter Sisteminin Avantajları Neler

Barter sistemi nakit ihtiyacı duyulmaması nedeni ile taraflar arasında büyük avantajlar sağlıyor. Aynı zamanda herhangi bir vergilendirmeye tabi tutulamaması sayesinde de ek giderler minimum düzeyde kalıyor. Para kullanılmaması sebebi ile de herhangi bir para biriminin değerlenmesi ya da değer kaybetmesi gibi durumlar yaşanmıyor.   Vin&vin (kazan-kazan) durumunun açığa çıktığı Barter sistemi günümüz global ekonomisinde toplumlar arasında ve insanlar arasında çok daha önemli bir yer edinecek gibi görünüyor. Barter sistemi için ihtiyaç duyulan tek şey ise; üretmek!  

Aleyna

Aleyna

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Apple Watch Series 4 Özellikleri Neler Olacak?

Sonraki

Ağustos'un İlk Haftası Google'da En Çok Aratılanlar