• Cumartesi 29 Şubat

Otonom Araçlara 20 Dakikada Sürüş ''Öğrettiler''

Otonom sürüş, yapay zekanın otomobiller ile doğrudan iletişime geçerek kullanıcı olmadan araç sürme deneyimi anlamına geliyor. Başka bir deyişle otonom araçlar sayesinde araçlar sürücüsüz yolculuk edebilecek. Sürücüler otonom sürüş sayesinde, aracın kontrolünü kısmen ya da tamamen araca bırakabilme, seyir halindeyken uyuyabilme, kitap okuyabilme, akıllı cihazlardan TV programları izleyebilme gibi birçok avantaja sahip olacaklar.    

 Otonom Seviyeleri

Seviye 0: Bu seviyede aracın kontrolü tamamen sürücüde olmaktadır. Gaz, fren, direksiyon hakimiyeti seviye 0'da daima sürücünün kontrolü altındadır. Seviye 1: Bu seviyede sürücülerin ellerini direksiyondan ayırmaları söz konusu olmamaktadır. Ancak belli sürüş modları dahilinde bir süreliğine direksiyon veya pedal kontrollerini aynı anda ikisini birden olmamak kaydıyla araca bırakabilmektedirler. Seviye 2: Bu seviyede sürücü ellerini direksiyondan ayırabilir ancak gözünü yoldan ayırmamalıdır. Araç belli süreçlerde direksiyon ve pedalları kontrol edebilir ancak genel olarak kontrol sürücünün elindedir. Seviye 3: Koşullu otomosyon seviyesidir. Sürücü, direksiyonu tutmak zorunda değildir. Hatta zaman zaman gözlerini yoldan ayırabilme şansına sahiptir. Belli süreçlerde aracın kontrolünü tamamen araca bırakabilir. Seviye 4: Gelişmiş otomosyon olan bu seviyede, direksiyon ve pedal kontrolü tamamen araçtadır ve sürücün dikkati devamlı yolda olmak zorunda değildir. Bu seviyede sürücünün elleri ve gözleri serbesttir. Seviye 5: En üst düzel olan bu seviye otonom sürüş seviyesinin son noktasıdır. Bu seviyede araç sürücüsü araç içindeki aktivitelerinde tamamen serbesttir. Sürücü bu seviyede araçtaki diğer yolcular ile sohbet edebilir, uyuyabilir, kitap okuyabilir.  

''Donanım Değil, Beyin Veriyoruz''

Cambrige Üniversitesinde yapay zeka alanında doktora yapan iki araştırmacı, otonom sürüş teknolojisini yapay zekaya devretmek için harekete geçtiler ve araçlara otonom sürüşün temelini 20 dakikada öğreten bir sistem geliştirdiler. Araştırmacılara göre otonom araç teknolojisinde atlanan unsur ''akıllı algoritmalar'' olmakta. Yani daha fazla algılayıcı, kural ya da harita değil insan beyninin karmaşayı çözme becerisi takip edilmeli. Bu nedenle Amar Shah ve Alex Kendall adlı iki araştırmacı ''Biz araçlara daha iyi bir beyin vermek istiyoruz, donanım değil.'' diyorlar. bu yaklaşım ile Renault Twizy'e 20 dakika içinde bir yolu takip etmeyi öğrenmesini gösterdiler. Twizy, dar ve hafifçe kıvrılan yolda denendi. Aracın kontrolü tamamen sisteme bırakıldı ve araç ne zaman yoldan sapsa müdahale ederek bunun bir hata olduğunu kaydetti. Algortima, araca karşı ödül-ceza yöntemini kullanarak (yoldan çıktığında cezalandırma, doğru gittiğinde ise ödüllendirme) aracın öğrenmesini sağladı. Araç 20 dakika içinde yapılan 20 denemenin sonunda doğru yolda ilerlemeyi öğrendi. Araştırmacılar yayımladıkları bir blog yazısında “DeepMind bize derin destekli öğrenme yöntemlerinin Go, satranç ve bilgisayar oyunlarında insan üstü performans sunabileceğini, neredeyse her seferinde kural tabanlı bir sistemden daha başarılı olarak gösterdi. Biz de burada benzer bir felsefenin gerçek dünyada, özellikle otonom araçlarda mümkün olduğunu göstermek istiyoruz.” şeklinde konuştu. Benzer bir yaklaşım Tesla tarafından da uygulanmakta. Araçların hatalarından ders çıkarmaları ve öğrendiklerini hayata uygulayabilmeleri oldukça etkileyici ve gelecekte kilit rol oynayacağı düşünülen bir teknoloji.  

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Zeytin Üreticileri Eğitim Alacak

Sonraki

Otizmlilerin Çalışma Hayatına Girmesi Şirketlere Değer Katabilir