• Cumartesi 29 Şubat

Moda Sektöründe Seçebileceğiniz 5 Meslek

Devasa bir sektör olan moda birçok iş alanını içinde barındırıyor. Moda sektöründe kariyer yapmak istiyorsanız bu 5 meslekten biri ya da birkaçı size göre olabilir!      

1) Tekstil Mühendisliği

Tekstil mühendisi ürünün elde edilmesi için gereken ham maddenin ve üretim metodunun seçilmesi, üretimin verimli ve kaliteli koşullarda gerçekleşmesi, tasarım ve güvenlik gibi süreçleri yöneten kişidir. Tekstil mühendisliği için işin mutfağı da denebilir. Dışarıdan gördüğümüz pırıltılı moda dünyasının tasarım, ürün geliştirme, fiyatlandırma, kalite standartlarının sağlanması gibi alanları ile ilgilenir. Tekstil mühendisleri hazır giyim üretimi yapan fabrikaların üretim hattında ya da moda markalarının ofislerinde çalışabilmektedirler. Ofislerde satın almacı, müşteri temsilcisi, kumaş ve giysi teknoloğu, ürün sorumlusu, marka uzmanı ve ürün geliştirme sorumlusu olarak iş imkanı bulabilirler.    

2) Moda Yazarlığı

Moda sektörü için içerik üreten, sektöre kalemi ile katkıda bulunan kişiye moda yazarı denir. Moda yazarı olmak için gerek okurken gerek gözlem yaparken öğrendiklerini özgün bir şekilde kaleme almak gerekmektedir. Bunun için kendi bloğunuzu açarak ya da moda dergilerine freelance yazı göndermeye başlayarak ilk adımı atabilirsiniz. Kadrolu bir moda yazarı olmak istiyorsanız bu yazılar referansınız olacaktır.    

3)  Moda Editörlüğü

Moda editörü moda dergilerinde yayınlanmak üzere trendleri bulan, hangilerinin yayınlanacağına karar veren, modayla ilgili hem yazılı hem de görsel içeriklerin hazırlanması ve düzenlenmesinden sorumlu kişidir. Biraz daha detay vermek gerekirse dış çekim olacağı zaman yeni yerler keşfeder, moda seminerleri ve moda haftalarını takip eder. Oldukça aktif ve renkli bir çalışma programı vardır. Moda editörlüğü için stylist asistanlığı ya da moda dergilerinde staj yapmak işi öğrenmenizi sağlayacak güzel bir başlangıçtır.    

4) Ürün yöneticiliği

Ürün yöneticiliği her şeyden önce ön görü yeteneği isteyen bir daldır. İşiniz ''İşte bu!'' dedirtecek ürünü bulmak ve tabii ön görülerinizin doğru çıkmasıdır. Başka bir deyişle moda odaklı bakış açınız olmalıdır.  Ürün yöneticiliği analitik yetenek de ister. Modayı aynı zamanda ekonomik yönü ile de değerlendirebilmelidirler.    

5) Görsel Düzenleme ve Vitrin Tasarımı

Görsel düzenleme ve vitrin tasarımı mağazada ürün satışına yönelik tasarımların bütününü içerir. Bu alanda kariyer yapabilmek için görsel mağazacılık trendlerini takip etmek ve renk bilgisi gibi becerilere sahip olmak gerekir.

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Tüketici Davranışı ve Satın Alma Biçimleri

Sonraki

Lastiklerin Uzun Ömürlü Olması İçin İpuçları