• Cumartesi 29 Şubat

Lastiklerin Uzun Ömürlü Olması İçin İpuçları

Lastikler bir aracın performansını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Birkaç basit adım ile aracınızın lastiklerini daha uzun süreli kullanabilir ve lastiklerinizi güvende tutabilirsiniz.  

1) Lastiklerinizin basıncını düzenli olarak kontrol ediniz

Lastik basıncı her ay düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra özellikle uzun yola çıkmadan önce de lastiklerin basıncı mutlaka kontrol edilmelidir. Basınç kontrolü lastikler soğuk olduğunda yapılmalıdır. Benzin istasyonlarında ya da basınç göstergeleri ile doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Eğer orandan emin olamıyorsanız kullanım kılavuzu doğru değeri bulmanızı sağlayacaktır.  

2) Lastikte hasar ve yıpranma var mı her gün kontrol edin

Bozuk zeminli yol koşulları lastiklerde kesikler, çıkıntılar ya da lastiği delip sıkışmış nesneler gibi fark etmediğiniz hasarlara yol açmış olabilir. olabilir. Lastikler bu ihtimallere karşı her gün kontrol edilmeli ve tespit edilmesi durumunda bir tamirciye baş vurulmalıdır. Lastik dişleri arasına sıkışmış bir taş yolda sürtünmenin etkisiyle lastiğe zarar verebilir.  Taş ve benzeri nesnelerin temizliğini yaparak lastiğinizi bu tip aşınmalara karşı koruyabilirsiniz.  

3) Lastiğinizin havasını kontrol edin

Lastiklerin kullanım kılavuzunda belirtilen oranda şişirilmiş olması gerekir. Fazla şişirilmesi yakıt tüketiminizi arttırabilir daha da kötüsü aracın kontrolünü kaybetmenize yol açabilir. Lastiklerin az şişirilmesi de çok şişirilmesi de lastiklere zarar verir hem de sürüşün güvenliğini riske atar.  

4) Fazla yük taşımayın

Aşırı yük taşımak lastiklerin ömrünü kısaltır. Mümkün olduğunca fazla yük taşımaktan kaçının.    

5) Aşırı hız yapmaktan kaçının

Aşırı hız lastiklerin çabuk aşınmasına yol açar. Lastiklerinizin uzun ömürlü olması için fazla hız yapmaktan kaçının.  

6) Mevsime göre lastik kullanın

Yazın yaz lastiği, kışın kış lastiği kullanarak lastiklerinizin mevsim koşullarından yıpranma ihtimalinin önüne geçip ömrünü uzatabilirsiniz.  

7) Araca göre lastik seçin

Araç tipine uygun lastik seçimi yaparak lastiklerin normalden daha hızlı yıpranmasını önleyebilirsiniz. Lastiklerin aracın kullanım amacına göre seçilmesi gerekir.  

8) Rotasyon yaptırmayı ihmal etmeyin

Uzun süre aynı yerde bulunan lastiklerde aşınmalar meydana gelebilir. Lastiklerin yerinin belli aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Moda Sektöründe Seçebileceğiniz 5 Meslek

Sonraki

Markanızın Dijital Dünyada Varlığını Sürdürecek 3 Alan