• Çarşamba 01 Nisan
katarakt

katarakt

Katarak, İlaç ile Tedavi Edilemiyor

Katarakt, kısaca göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olarak tanımlanabilir. Göz bebeğinin arkasında yer alan lensin saydamlığını yitirmesi durumunda ise görme kalitesinde azalma ve renklerde soluklaşma gibi şikayetler meydana gelmektedir. Katarakt, halk arasında göze perde inmesi olarak da tanımlanmaktadır. Katarakt hastaları kendilerini buğulu bir camın arkasından bakıyorlarmış gibi hissederler. Katarakt özellikle yaşın ilerlemesi ile görülmektedir. Ancak bazen bebeklerde doğuştan katarakt olması da rastlanılan bir durumdur.

Katarakt ilerledikçe bulanıklaşma ve perdelenme hissi artar. Katarakt genellikle her iki gözde de gelişen bir göz hastalığıdır. Ancak gözlerden birindeki katarakt diğerine göre daha fazla ilerlemiş olabilir. Bu da gözler arasında görüş yetisi farklılıklarına sebebiyet vermektedir.

Katarakt Neden Olur?

Katarakt genellikle orta yaşın üzerindeki bireylerde görülmektedir. Diyabet, göze gelen darbeler ve uzun süreli kortizonlu ilaç kullanmak katarakta sebebiyet vermekte ve bu bireyler risk grubunu oluşturmaktadırlar.

Risk Faktörleri

- Yaşın ilerlemesi

- Yüksek tansiyon

- Diyabet (şeker hastalığı)

- Fazla kilo

- Aşırı alkol alımı

- Göz yaralanmaları veya iltihap

Katarakt Belirtileri

- Görmede yavaş yavaş kayıp yaşama

- Bulanık görme

- Renklerde soluklaşma (sararma)

- Işığa hassasiyet

- Çift görme

- Okuma güçlüğü

- Gözlük numaralarının sık değişmesi

- Gece görmede bozulma

Katarakt Tanısı Nasıl Konur?

Katarakt tanısı biyomikroskop muayene sonucunda konulmaktadır. Hastalar, gözlük taktıkları halde yakını ve uzağı görmede problem yaşıyorlarsa bu durumda katarakttan şüphelenilmelidir. Hastalar böyle bir durumla karşılaştıklarında genellikle gözlükte bir problem olduğunu düşünürler ancak muayene sonucu genellikle problemin katarakt olduğu anlaşılır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt, ilaç ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Katarakt tedavisinde tek çözüm katarakt ameliyatıdır. Katarakt ameliyatı, lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hasta ameliyattan sonra aynı gün taburcu olabilir.

Katarakt cerrahisi, günümüzde teknolojinin ilerlemesinin sağladığı olanakların da etkisiyle oldukça güvenli bir prosedürdür.

Katarakt ameliyatı, matlaşmış merceğin (lensin) çıkartılması ve yerine yapay lens ile değiştirilmesini içeren bir işlemdir. Premium göz içi lenslerin kullanılması ile birlikte hastalar, katarakt ameliyatı sonrasında gözlük kullanmak zorunda kalmamakta ve hastaları daha konforlu bir süreç beklemektedir.

Kataraktın her iki gözde de gelişmesi durumunda, ilk ameliyattan sonra ikinci gözdeki kataraktı çıkarmak için bir ameliyat daha planlanmaktadır. Göz hastalıkları hassasiyetle yaklaşılması gereken tedavi alanlarından biridir. Bu nedenle doktorun uzmanlığı ve tecrübesi oldukça önemlidir. Hastalar, en iyi göz doktoru seçiminde özen göstermelidirler. İstanbul katarakt doktoru seçenekleri açısından geniş bir ağa sahip merkezlerden biridir.

Doç. Dr. Ateş Yanyalı

Aleyna

Aleyna

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

İstanbul Havalimanı’nın Beklenen Otopark Ücretleri Açıklandı

estetik Sonraki

Tercih Edilen Estetik İşlemler