• Çarşamba 01 Nisan
Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason Nedir?

Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason Nedir?

Kadın Doğum ve Genital Estetik Üzerine Merak Edilenler

Adet düzensizliği nedir sorusu ile başlayacak olursak, adet düzensizliği kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olup gebelik için tehdit oluşturabileceğinden ötürü dikkate alınmalı ve adet düzensizliği yaşanması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına baş vurulmalıdır. Adet düzensizliği kısaca normal olan 21 – 35 günde bir olan adet döngüsünün daha kısa ya da daha uzun aralıklarla görülmesidir. Bu döngülerin normalden daha kısa veya daha uzun sürmesi ya da normalden daha ağır ve sancılı geçmesi adet düzensizliği olarak tanımlanmaktadır.

Adet düzensizliğinin nedenleri aşağıdaki gibidir;

- Kullanılan ilaçlar

- Hormon dengesizlikleri

- Kalıtsal bozukluklar

- Stres

- İyi huylu büyüme veya kanser

Adet düzensizliği tedavisi adet düzensizliğinin nedenine yönelik uygulanmaktadır. Genellikle cerrahi müdahale gerektirmeden ilaç tedavisi ya da adet düzensizliğine neden olan ilaç kullanımı gibi durumlarda ilaçların değiştirilmesi gibi izlenen yollar ile adet düzensizliği tedavi edilebilmektedir.

Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason Nedir

Ayrıntılı (detaylı) ultrason, normal veya üç boyutlu ultrason ile karıştırılmamalıdır. Ayrıntılı detaylı ultrason, üç boyutlu veya renkli ultrason ile aynı amaçla çekilmemektedir. Ayrıntılı ultrasonun istenme nedeni bebeğin el, ayak ve yüzünü ebeveynlere üç boyutlu bir şekilde göstermek değildir. Ayrıntılı ultrasonun çekilme amacı bebekte olabilecek anormalliklerin tespit edilmesi ve bebeğin tümüyle sağlıklı olup olmadığını kontrol etmektir.

Ayrıntılı ultrason, anneden gebeliğin 19 – 23. Hafta aralığında istenir. Yaklaşık olarak 20 – 30 dakika süren bir inceleme olup, inceleme sonucunda herhangi bir anormallik saptanması halinde ikinci düzey detaylı ultrason istenmektedir.

Detaylı Ultrason İle Hangi Tür Yapısal Anomali Saptanabilir?

- Beyinde su toplanması

- Açık omurga (spina bifida)

- Diyafram fıtığı

- Onikiparmak bağırsağı darlığı

- Fetüsün iyilik halinin sağtanması

Detaylı ultrasona dair en çok merak edilen konulardan biri de detaylı ultrasonun bebeğe zararlı olup olmadığıdır. Ultrason, röntgen gibi toksik etkiye sahip olmadığı için detaylı ultrason bebeğe zararlı değildir.

Laserle Vajina Sıkıştırma Nedir

Laserle vajina sıkılaştırma günümüzde en revaçta olan estetik uygulamalardan biridir. Vajina genişlemesi genellikle yaşın ilerlemesi, zorlu ve çok sayıda normal doğum yapmış olmak gibi nedenlere bağlı olarak görülen bir şikayet olmakta ve cinsel hazzı azaltmakta, enfeksiyon riskini arttırmakta ve idrar tutamama gibi problemlere yol açmaktadır.

Laserle vajina sıkılaştırma, lazerle oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Vajina gençleştirme olarak da adlandırılan bu yöntem ile vajina yeniden eski sıkılığına kavuşturulmakta ve böylece cinsel ilişki esnasında alınan haz da yeniden artmaktadır. Yalnızca 20 dakika süren bir prosedürdür ve lazer ile vajina daraltma işlemi sonrasında hasta günlük ve iş yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Özetle ; merak edilirliği ve uygulanırlığı her geçen gün artan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır diyebiliriz.

 

Ayrıntılı bilgi için Prof. Dr. Nilgün Turhan'a danışabilirsiniz. 

Aleyna

Aleyna

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vitaminwater Sonraki

1 Yıl Akıllı Telefonsuz Yaşayabilene 100 Bin Dolar!