• Cumartesi 29 Şubat

İş Ararken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Türkiye'deki 15 yaş üstü vatandaşlar arasındaki değerlemede yaklaşık %10 oranında işsizlik tespit edilmiştir. Birçok genç orta öğretim ya da lisans eğitimleri sonunda yoğun bir iş arama sürecine girmektedir. Ancak bazı kişilerde potansiyellerine ve yeteneklerine uygun bir iş sahibi olmak neredeyse imkansız duruma gelmektedir. Bu nedenle gerek bireylerin gerekse de toplumun psikolojik olarak etkilenmesi kaçınılmaz olmaktadır. İş arama sürecinde dikkat edilmesi gereken ve çoğu zaman gözden kaçan birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz de sizin de şansınız artabilir!  

Ne İstediğinize Karar Verin

    Ne iş olsa yaparım demek gerek psikolojik durumun etkisi gerekse de ekonomik durum nedeni ile oluşan bir düşünce sistemi olsa da iş sahibi olduğunuzda mutsuz olduğunuzu fark etmenize neden olabilmektedir. Böylece veriminiz zaman geçtikçe düşecektir. Bu nedenle ne istediğinize mutlaka karar vermeniz gerekmektedir. İşverenlerin nasıl kriterleri bulunuyorsa sizin de sınırlarınız olmalıdır. Aksi halde iş hayatı sizin için oldukça zor olacaktır. Ne istediğinize karar verirken ise yetenekleriniz, aldığınız eğitim ve potansiyelinizi gerçekçi bir şekilde değerlendirmeye almanız gerekecektir.  

Sadece Maddiyatı Düşünmeyin

    Para günümüzde çok önemli olsa da elbette ki her şey değildir. İş ortamının huzurlu olması, etik ve ahlaki değerlere sahip çıkması sizin mutluluğunuzu ve dolayısı ile veriminizi de arttıracak olan etmenlerdir. Aynı zamanda arzuladığınız işi yapmak ve arzuladığınız ortamda olmak da emin olun maaşınızdan çok daha önemli olacaktır.  

Profesyonel Bir CV Hazırlayın

    Son yıllarda CV hazırlamanın pek çok versiyonu ortaya çıkmıştır. Ancak gösterişli bir CV yerine nitelikli bilgilerin bulunduğu bir CV her zaman için çok daha dikkat çekmektedir. Aynı zamanda başvuracağınız kurumlara göre yeniden düzenlenen CV'ler şansınızı arttırmaktadır. Bu belge içerisinde; özlük bilgilerinin yanı sıra iletişim bilgileriniz, eğitim süreciniz, iş deneyimleriniz ve referanslarınız ile birlikte yeteneklerinizi ve gelecek planlarınızı anlatan kısa bir metin de olmalıdır. Böylece mülakattan sonra da insan kaynakları ile duygusal iletişiminizi sürdürebilirsiniz.  

Mülakatta Rahat Olun

    İnsan kaynakları ile karşılaşmak emin olun dünyanın sonu değil. Sonuçta o da insan ve işe kabul edilmiş olsan da olmasan da yaşamaya devam edeceksin. İşte bu kadar basit düşünerek stresten uzak kalabilirsiniz. Aynı zamanda heyecanınızı yönetmek iş yaşamında stres kontrolünü sağlayacak olmanız nedeni ile size artı puan katacaktır.  

Kendinizi Geliştirin

    Eğitim hayatınızda, iş arama sürecinde ya da iş hayatında kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin. Dünya çok hızlı dönüyor ve her sektör dönüşüm yaşıyor. Bu nedenle çağa ayak uydurabilmek için araştırmacı ve öğrenebilir yönünüzü asla köreltmeyin!  

Aleyna

Aleyna

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

İnternet Fiyatlarına Zam Geliyor

Sonraki

Vans'ın Van Gogh'tan İlham Alan İlgi Çekici Koleksiyonu