• Cumartesi 29 Şubat

Finans Alanında Başarılı Olmanın 7 Yolu

Finans uzmanı olmak için yalnızca işletme ya da iktisat okumuş olmak yetmez. Kişinin analitik ve niceliksel becerilerinin de yüksek olması gerekir. Ayrıca bir finans uzmanı pek çok farklı iş alanında çalışabilmektedir. Bu nedenle finans uzmanı olarak çalışmak istediğiniz alana karar verip kariyer planlamanızı ona göre çizmeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.    

1) İletişim Becerilerinizi Geliştirin!

  Başarılı bir finans kariyerine sahip olmak istiyorsanız farklı düzeylerde insanlar ile iletişim kurma beceriniz gelişmiş olmalıdır. Şirket toplantılarına ve konferanslarına katıldığınızda da etkili sunumlar yapabilmeli, bilgilerinizi başkalarına da aktarabilmelisiniz. Finans uzmanları ayrıca müşterilerin sorularına da yanıtlar verebilmeli, endişelerini giderebilmelidir.  

2) Analitik Düşünün!

  Finans uzmanlarının işi veriler ve sayılarladır. Bu nedenle başarılı bir finans uzmanı olmak istiyorsanız niceliksel becerileriniz gelişmiş olmalı ve analitik düşünebilmelisiniz. Finansal raporlar, bütçeler, bilançolar ve gelir tabloları gibi birçok nicel verinin üstesinden gelebilmelisiniz!  

3) Çok Yönlü Olun!

  Hangi sektörde olursanız olun çalıştığınız şirket sizden farklı becerilere de sahip, çok yönlü bir uzman olmanızı bekler. Eğer ne kadar çok yönlü bir çalışansanız rekabette o kadar öne çıkarsınız. Örnek vermek gerekirse, bir finans uzmanının yönetim becerisinin de olması gerekir.  İyi yönetim becerileri müşteri memnuniyetini de beraberinde getirir ve hem sizin hem de şirketinizin profesyonelliğine katkı sağlar. Yeni planlar üretebilir ve bunları uygulamaya geçebilirsiniz. Bu tutum şirketiniz için faydalı olurken, sizin de işleyişe daha hakim olmanızı sağlar.    

4) Gideceğiniz Yolu Çizin!

  Finans sektöründe iş alanı sanıldığının aksine aslında geniştir. Bu nedenle başarılı olmak istiyorsanız kendinize en kısa zamanda bir kariyer planlaması yapmalı ve hedefinize ulaşmak için çok çalışmaya başlamalısınız! Başka bir deyişle finans uzmanı olacağım demek yetmez borsa, banka, yatırım bankacılığı, finansal planlama, finansal danışmanlık, finansal kontrolörlük gibi iş alanınızı  spesifikleştirin.  

5) Yenilikçi Olun!

  Her alanda olduğu gibi finans sektöründe de yenilikçi olmak sizi rakiplerinizden bir adım öne taşır.  Problemlere yaratıcı çözümler üretebilmeniz finans sektörü için mihenk taşıdır. Başarılı olmak için işiniz ile ilgili yeni fikirler ve taktikler öğrenmeniz gerekir. İşi çözüme kavuşturmak ya da geliştirmek için yenilikçi yollara baş vurmak her zaman aranan bir tutumdur.  

6) Sertifikaları Takip Edin!

  Başta da dediğimiz gibi başarılı bir finans uzmanı olmak için yalnızca okulda öğrendikleriniz yeterli gelmez. Örneğin muhasebe alanında kariyer yapmak istiyorsanız bunun için alınması gereken bazı sertifikalar vardır.  

7) Teknolojiyi Takip Edin!

  Finans uzmanları teknolojiyi güncel olarak takip etmeli ve özellikle de finansal yazılım programlarından yararlanmayı bilmelidir.  Bütçeler ve sipariş emirleri gibi dosyalara pratik bir şekilde ulaşabilmeniz gerekecek ve bunun için de teknolojiyi iyi biliyor olmalısınız.

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Detoks İçecekler Hem İlham Hem Yatırım Kaynağı Olmakta

Sonraki

Tüketici Davranışı ve Satın Alma Biçimleri