Dijital Pazarlama Hakkında Yazılmış 10 Kitap Önerisi

Aklınıza gelebilecek her şeyin dijitalleşmeye başladığı günümüzde, sosyal medya sayesinde pazarlama faaliyetleri yeniden yapılanmaya başladı. Sosyal medya son zamanların en güçlü reklam alanlarından biri haline geldi. Eğer hedef kitlenize sosyal medya üzerinden ulaşmak istiyorsanız dijital pazarlama ile ilgili yeterince bilgi edinmeli ve kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz. Hangi kitabın sizin için daha faydalı olacağına karar vermek ise zor olabilir. Bu yolculuğunuzda size yardımcı olacağını düşündüğümüz 10 kitabı derledik.  

1) Dijitaloji - Emre Açıkel ve Mehmet Çelikol

    İnternet girişimcilerinin bilmesi gereken stratejilere yer veren kitapta, pazarlama ve satış çalışmalarının dijitale kaymasının önemini anlatıyor.  

2) Parlak Fikirler Nasıl Doğar – Steven Johnson

 

  Yaratıcı fikirler dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Yaratıcı fikir bulmak iste her zaman çok da kolay olmaz. Parlak fikirlerin ortaya çıkması için ne gibi durumlara ihtiyaç duyarız ilham almak için yararlanmanız gereken bir kitap.  

3) Küçük ama Önemli Şeyler – Tom Peters

    Tom Peters'ın yazarken kişisel tecrübelerinden yararlandığı kitap, iş hayatı hakkında birçok tüyo bulunduruyor. Tom Peters,  pazarlamanın esas anahtarının etkili stratejik dinleme olduğu üzerinde duruyor. Paylaştığı stratejilerle yazar pazarlama alanında ufuk açıcı bilgiler vermektedir.  

4) İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini

    Ünlü bir kitap olan İknanın Psikolojisi, markanız için tüketicilerle nasıl ilişki kurmanız gerektiğine dair önemli bilgiler içeriyor. Aynı zamanda müşteri ilişkileri ve satın alma sürecini nasıl yönetmeniz gerektiğini anlatıyor.    

5) Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? - Gary Vaynerchuk

    Gary Varneychuk kitabında sosyal ağların nasıl daha etkin kullanılabileceğini anlatıyor. Sosyal medyadan markanız için nasıl yararlanabilirsiniz sorusuna cevap alabileceğiniz etkili bir kitap. Gary Varneychuk bu kitabı hazırlarken kendi tecrübelerinden yararlanıyor. Yazar, çalıştığı dükkandaki ürünleri internet üzerinden satarak bulunduğu eyalette nasıl dev bir marka haline geldiğini ve bu başarısının sırlarını paylaşıyor.    

6) Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – Ann Handley & C.C. Chapman

    Sosyal medya pazarlamasının temellerinden biri olan içerik üretimine dair en güncel kitaplardan biri olan Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları, online içerik üretiminde dikkat edilmesi gerekenlerin üzerinde duruyor.  

7) Outliers (Çizginin Dışındakiler): Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

  Malcolm Gladwell iş dünyası üzerine yazan yazarlar arasındaki en popüler isimdir. Bu kitabıyla normal beklentilerin ötesinde başarıyı yakalayan insanların hayatlarını ve tuhaf yanlarını anlatıyor. Böylece okura yeni ufuklar kazandırıyor.  

8) Görme Biçimleri – John Berger

    Görme Biçimleri doğrudan pazarlama kitabı değildir. Sanat, psikoloji ve sosyoloji ile daha ilişkili olan kitap etrafınıza farklı gözle bakmanızı sağlayacağı için dijital pazarlama konusunda da çok faydası dokunacaktır.  

9) Bedava – Chris Anderson

    Chris Anderson bu kitapta sıradan pazarlama stratejilerinin artık neden işe yaramadığının üzerinde duruyor. Aynı zamanda da Facebook gibi sosyal ağların hiçbir kullanıcıdan ürünleri için para almadığına dikkat çekiyor.  Yeni bir iş modelini anlatırken farklı bir bakış açısına sahip, okunması gereken kitaplardan biri.  

10) Sil Baştan – Jason Fried & David Heinemeier Hansson

    Tek satırlık tespitler ile başarılı bir iş hayatı ve girişimci olmanın kurallarının anlatıldığı bu kitap bir günde bitirebileceğiniz hap bilgilerle size ilham olacak!

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Reklam Sektöründe Çalışmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Sonraki

TMO Açıkladı! Buğday Üretimi Azaldı mı?