• Çarşamba 01 Nisan
Asgari Maaşına Zam

Asgari Maaşına Zam

ASGARİ MAAŞINA ZAM GELECEK Mİ?

Herkesin merak konusu olan “asgari ücret ne kadar olacak” sorusu, 4. Toplantıya sadece günler kala daha fazla merak edilmeye başladı. Sendikalar öncülüğünde önceki 3 toplantının ardından bütün gözler bakanlığın huzurunda gerçekleşecek son toplantıya çevrildi. İş veren ve işçi temsilcilerin verdiği rakamları değerlendiren Aile, çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı buna göre 4. Toplantıdan hemen sonra 2019 yılının asgari ücret rakamlarını belirleyecek. Asgari ücret rakamları nasıl belirlenecek? Tarafların sunduğu rakamlar nedir?  Asgari ücret ne kadar olacak. Bu soruların cevabını arayan vatandaşlar için bazı bilgiler;

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI YAPILDI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan ücret tespit komisyonu 2019 da geçerli olacak asgari ücret rakamları belirlemek için üçüncü toplantı yapıldı. Basına kapalı olarak yapılan toplantı yaklaşık 1,5 saat sürdü. Yapılan açıklamalarda toplantının en önemli konusu, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) olduğu belirtildi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da bugün yapılan toplantının kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Onlar itiraz etmeye alışkınlar”

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, toplantının onlar için büyük önem taşıdığını belirterek açıklamasında şöyle konuştu; "Çünkü biz asgari ücretin bilimsel veriler ile hazırlanmasını istiyor ve inanıyoruz. Bugün TÜİK, bir işçinin asgari ücreti ile geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Fakat Türk-İş uzmanlarımızın açıkladığı yaşam maliyeti olarak 2 bin 385 liraydı. Bizim tespitimiz ile TÜİK'in tespiti arasında yaklaşık 170 lira var. Ülkemizin gelişmesine ve ekonominin büyümesine bağlı refah payının burada da uygulanmasını bekliyoruz. Son toplantımızda bu konunun da dikkate alınarak asgari ücretli çalışanların beklentilerine uygun bir rakam yapılacağına inanıyorum." Türk-İş'in TÜİK’in belirttiği rakamın üzerinde de refah payı istediğini de belirten Irgat "Bizim tespitimiz var. Bunların tespitinin ne olduğu da belli değil. Biz 2 bin 385 lira diye açıklıyoruz, onlar onu da açıklamıyor. Onlar itiraz etmeye alışkın." dedi.

ASGARİ ÜCRET DÖRDÜNCÜ TOPLANTISININ TARİHİ NEDİR?

Geçtiğimiz 2017 yılında yapılan toplantı son iş gününde gerçekleşmişti. Fakat bu yıl yapılacak olan 4. Toplantının net bir tarihi maalesef ki bilinmiyor.

TÜİK’İN SUNDUĞU RAKAM BELLİ OLDU

TÜİK’in raporunda, esas olanın ağır işler yapan işçiler için gereken aylık en düşük tutar 2 bin 213 TL 40 kuruş "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak belirlendi. “Gıda ile ilgili yapılan hesaplama yöntemi doğru değil” TİSK Genel Sekreteri Akansel koç ise toplandı esnasında, yalnız gıdayla ilgili bir hesaplama yönteminin masaya getirilmesinin pek fazla doğru olmadığını ifade ettiklerini belirtti, ve şunları ekledi; “Anayasa gayet açık ‘asgari ücret rakamları belirlenirken geçim şartı ve ülkenin ekonomik durumu da dikkate alınır’ diye çok açık ve net bir tanım var. Hem TÜİK hem de Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlarının da sunduğu raporların hepsi dikkate alınarak tüm görüşmeleri komisyon ile paylaştık."

İŞVERENLERDEN “ASGARİ ÜCRET” AÇIKLAMASI İSE ŞÖYLE OLDU;

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı olan Kudret Önen, “Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamları ile ilgili teklifimiz hükümetin enflasyonla mücadele programına tamamen destek olacak şekilde.” Olarak açıkladı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Yasa gereği 5’er işçi, iş veren ve de devlet temsilcisi de dahil 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirleniyor. Komisyonda en fazla üyeye sahip olan işçi tarafını Türk-İş temsil ediyor iken işveren tarafı adına TİSK temsil etmekte. Bakanlığın seçtiği üyelerden bir kişinin başkanlık yaptığı komisyon, en az olarak 10 kişinin katılımı ile toplanıp, oy fazlalığı ile karar verilecek. Oyların eşit olduğu takdirde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğun sağladığı kabul edilecektir.

ASGARİ ÜCRET RAKAMLARI 2019 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Normal hesaplamalara göre, asgari ücret eğer ki enflasyon rakamında herhangi bir değişiklik olmaz ise 404 TL artarak 2 bin TL’nin üzerin çıkacak. Hedeflenen yüzde 20,18 yakalanır ise 333 TL artarak 1.936 TL olarak yükselecektir.

Nafize

Nafize

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Obezitenin Sebepleri Ve Yol Açtığı Hastalıkları

2019 Yılında Hızlı İlerleyecek Olan Yeni Meslekler Sonraki

2019 Yılında Hızlı İlerleyecek Olan Yeni Meslekler