10 Adımda Müşteri Stratejisi Belirlemek

Müşteri stratejisi belirlemek, sunduğunuz hizmetin kalitesini ve güvenilirliğini arttıracak ve zorlu rekabet koşullarında firmanızın müşteriler tarafından tercih edilirliğini arttıracaktır.    Şirket hedefleri ile uygulamaları arasında önemli ölçüde kopuklukların yaşanmasının en önemli sebeplerinden biri belirlenmiş bir müşteri stratejilerinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Müşteri stratejisi demek bir firmanın 3 ile 5 yıl içerisindeki hedef müşteri kitlesi için sunacağı deneyimleri ve bunları gerçekleştirebilmek için gerekli ürün, hizmet, kanal ve işletme modellerini belirlemesidir. Müşteri stratejisi belirlediğiniz takdirde eldeki kaynaklarınızı daha etkin kullanacak, pazardaki payınızı ve karlılığını arttıracaksınız.         Müşteri stratejisi belirlemek için izlenebilecek 10 adım:  

  1. Yenilikçi olun. Farklı ve değişik fikirler üretin! Özellikle daha önce çözülmemiş problemlere çözüm getirin ve daha önce karşılanmamış olan müşteri ihtiyaçlarını karşılayın.
  2. Müşterinizi çok iyi tanıyın.
  3. Müşteri stratejiniz ile şirketinizin kimliği arasında bağlantı kurun.
  4. Hedefleri yüksek tutmak elbette güzel bir şeydir ancak ayaklarımızın yere bastığından da emin olmalıyız. Hedefleriniz yüksek olabilir ama gerçekçi de olsun. Özetle; kazanabileceğiniz müşterileri hedef alın.
  5. Müşteriniz sizin artacak zenginliğiniz bunun bilincinde olun.
  6. Network oluşturun. Kurduğunuz ilişkilerden mutlaka yararlanın.
  7. Bütün kanallarınızda kusursuz deneyim sunun
  8. Teslimatta kusursuz olun
  9. Müşteri merkezli olun
  10. Müşteri segmentlerinizi belirleyin. Segment bazlı ürün satış, pazarlama ve ürün geliştirme ve fiyatlandırma stratejileriniz olsun.

   

Özge

Özge

içerik editörü olarak görev yapmaktadır. Yıllardır biriktirdiği tecrübesini siteye aktarmaktadır.

Önceki

Yaratıcı Reklam Afişleri Hazırlamak

Sonraki

Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler